Kalendarzyk dni płodnych

Kalendarzyk dni płodnych jest jedną z metod planowania ciąży. Dzięki temu, że wiadomo, kiedy pojawiają się dni płodne, łatwiej można określić, kiedy dojdzie do zapłodnienia. Kalendarzyk dni płodnych może też być jedną z naturalnych metod zapobiegania ciąży, choć ze względu na dość małą skuteczność nie jest to obecnie polecana metoda antykoncepcyjna.
 jak zazywac acai berry 900

Kalendarzyk dni płodnych

Skąd biorą się te nieścisłości? Przede wszystkim stąd, że nie da się na podstawie samych wyliczeń określić dokładnie, kiedy dochodzi do owulacji. Kalendarzyk dni płodnych jest bowiem tylko pewną wartością uśrednioną, a podczas każdego następnego miesiąca tak zwany cykl miesiączkowy może spowodować różne  zaburzenia w przebiegu procesu hormonalnego, który steruje pracą jajników.

Kalendarzyk dni płodnych i jego stosowanie

Domowym sposobem na układanie kalendarzyka jest dokładne zapisywanie dat wszystkich miesiączek. Na tej podstawie można później określić długość cyklu miesięcznego. Jeśli okresy między jedną a drugą miesiączką są za każdym razem jednakowe, określanie dni płodnych jest znacznie prostsze i daje większą gwarancję. W przypadku, gdy rozbieżności są dość duże i wynoszą więcej niż cztery dni, określenie następnego okresu płodnego jest już obarczone dużo większym ryzykiem. Mimo że życie komórki jajowej jest bardzo krótkie, bo nie przekracza nawet jednej doby, dla większego zabezpieczenia w kalendarzyku dni płodne określa się na kilka dni. Ma to związek z tym, że w kalendarzyku uwzględnia się niewielkie wahania procesu jajeczkowania.

Dodatkowo, jeśli kalendarzyk jest metodą antykoncepcyjną, trzeba wziąć pod uwagę również to, że plemniki żyją do 72 godzin, jeśli dostaną się do dróg rodnych kobiety. Z tego względu, jeśli dojdzie do współżycia nawet na dwa, trzy dni przed owulacją, plemniki wciąż są w stanie zapłodnić uwolnione do jajowodu jajeczko. Prostszym sposobem na obliczanie dni płodnych i niepłodnych jest  internetowy   kalkulator dni płodnych i niepłodnych. Można go znaleźć na przykład na stronie poświęconej ciąży i wychowywaniu dzieci, czy też  tutaj na głównej stronie. Wpisuje się tylko datę ostatniej miesiączki i czas trwania cyklu, a kalendarzyk dni płodnych pokaże nam, kiedy najprawdopodobniej pojawią się najbliższe dni płodne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *