Kalendarzyk małżeński co to takiego ?

zielona kawa forum

Kalendarzyk małżeński jest często mylnie nazywany metodą antykoncepcyjną, podczas gdy w rzeczywistości jest to jedna z naturalnych metod planowania rodziny. Jaka to różnica? Otóż według większości oficjalnych definicji precyzujących termin „antykoncepcja”, metoda antykoncepcyjna jest taką metodą, której zadaniem jest zabezpieczenie przed zajściem w ciążę, ale bez konieczności rezygnacji z regularnego współżycia. Natomiast kalendarzyk małżeński jako metoda zapobiegania ciąży polega właśnie na tym, aby powstrzymywać się od współżycia przez kilka lub kilkanaście dni w miesiącu. Okres tej abstynencji seksualnej nazywa się fazą płodną lub dniami płodnymi.

Kalendarzyk małżeński

Niestety, kalendarzyk małżeński nie jest w stanie precyzyjnie i ze stuprocentową pewnością określić, kiedy kobieta jest w fazie płodnej, dlatego metoda ta jest uznawana za mało skuteczny sposób ochrony przed niechcianą ciążą. Zdecydowanie najprościej mają te kobiety, u których miesiączka pojawia się regularnie, z dokładnością co do jednego dnia. W tym przypadku rzeczywiście szanse na trafne przewidywania co do przebiegu kolejnego cyklu miesięcznego są duże. Jednak nawet przy regularnych miesiączkach należy pamiętać, że właściwy przebieg cyklu miesięcznego może zostać zaburzony wskutek choroby, infekcji, stresu czy zmiany klimatu. Dlatego właśnie kalendarzyk powinny stosować głównie te kobiety, dla których ewentualna ciąża nie będzie stanowiła problemu.

Kalendarzyk małżeński i jego zalety

Do innych zalet kalendarzyka małżeńskiego zalicza się jego bezpieczeństwo – kalendarzyk nie wiąże się z przyjmowaniem czy stosowaniem żadnych sztucznych środków czy preparatów farmakologicznych, zatem jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, nie powoduje żadnych skutków ubocznych i nie ma co do niego żadnych przeciwwskazań medycznych. Stosowanie kalendarzyka małżeńskiego nie wiąże się też z jakimikolwiek wydatkami. Kalendarzyk jest także wyjściem dla osób głęboko wierzących, bo jest to metoda akceptowalna przez religię.

Kalendarzyk małżeński wady

Po stronie wad kalendarzyka należy wymienić jego sporą zawodność (wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 40), brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz konieczność powstrzymywania się od seksu przez dużą część każdego miesiąca. Kalendarzyk małżeński może także zawieść te kobiety, które pracują w nocy, mają stresującą sytuację życiową, cierpią na bezsenność, karmią piersią albo są w starszym wieku (niedługo przed menopauzą zdarzają się wahania owulacyjne). Kobietom, które chcą stosować naturalne metody zapobiegania ciąży, lekarze zalecają stosowanie także dodatkowych sposobów określania dni płodnych i niepłodnych. Jeśli jednak kobiety nie ograniczają przeciwwskazania światopoglądowe, zdrowotne czy finansowe, zdecydowanie bardziej zalecane są sztuczne metody antykoncepcyjne, których skuteczność jest bardzo wysoka i niemal całkowicie wyklucza zajście w ciążę, oczywiście pod warunkiem, że antykoncepcja będzie stosowana prawidłowo.

Kalendarzyk małżeński ciekawostki

Obliczenia kalendarzyka małżeńskiego opierają się na powtarzalności miesięcznych cykli – odstępy między wcześniejszymi miesiączkami stanowią podstawę do przewidywań, którego dnia nastąpi kolejne krwawienie i owulacja. Według metody Ogino-Knausa, na podstawie której oblicza się dni płodne i niepłodne, owulacja ma miejsce zawsze na 14 dni przed pierwszym dniem miesiączki, natomiast faza niepłodności poprzedzająca jajeczkowanie bywa zmienna. Obliczając poszczególne fazy należy znać dokładną długość miesięcznego cyklu, a jeśli w ciągu ostatnich kilku miesięcy cykl miał różną ilość dni, należy wybrać najdłuższy i najkrótszy cykl. Oznaczając początek dni płodnych odejmuje się 20 dni od długości najkrótszego cyklu miesięcznego, natomiast koniec fazy płodnej oblicza się odejmując 11 od długości najdłuższego cyklu. Jeśli zaś u kobiety miesiączka pojawia się zawsze po takiej samej ilości dni, wystarczy od tej liczby odjąć 20 i 11 – przykładowo, dla cyklu 29-dniowego początek fazy płodnej przypada na 9 dzień cyklu, a koniec fazy płodnej na 18 dzień.
Do obliczania faz płodnych i niepłodnych można wykorzystać kalkulatory płodności dostępne w internecie . Są one proste w obsłudze i wystarczy tylko podać czas trwania miesięcznego cyklu i zaznaczyć datę ostatniej menstruacji, a na kalendarzu zostanie zaznaczony prawdopodobny przebieg następnego cyklu miesięcznego.
[button type=”blue” link=”https://dniplodne.org/oblicz-dni-plodne/”]Oblicz dni płodne [/button]
Kalendarzyk małżeński może być także wykorzystywany jako naturalna metoda planowania ciąży. Dzięki takiej wiedzy kobieta może zaplanować współżycie dokładnie podczas dni płodnych. Przy problemach z zajściem w ciążę warto wybrać się do ginekologa, który ustali przyczyny niemożności zajścia w ciążę i pomoże wybrać najskuteczniejszy sposób wspomagający naturalne zapłodnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *