Objawy owulacji – kiedy jest owulacja ?

Objawy owulacji – Prawidłowo funkcjonujący układ rozrodczy dojrzałej kobiety każdego miesiąca przygotowuje ciało na przyjęcie zarodka i rozwój ciąży. Jeśli do zapłodnienia nie doszło, komórka jajowa i śluzówka macicy obumierają, a ich złuszczenie i wydalenie razem z krwią miesięczną sygnalizuje rozpoczęcie kolejnego cyklu. Owulacja, czyli uwolnienie gotowej do zapłodnienia komórki jajowej następuje mniej więcej w połowie cyklu – dokładny termin jajeczkowania uzależniony jest od długości cyklu miesięcznego oraz jego regularności.

Objawy owulacji – kiedy jest owulacja ?

objawy owulacji, kiedy jest owulacjaDoświadczone kobiety są w stanie na podstawie pewnych objawów określić, w jakiej fazie cyklu właśnie się znajdują, ale do wyciągnięcia takich wniosków potrzebna jest dobra znajomość własnego ciała i wnikliwe, codzienne obserwacje organizmu. Najprostszym do stwierdzenia jest początek cyklu miesięcznego, ponieważ wiąże się on z krwawieniem. Jednak kiedy następuje owulacja objawy również są dość czytelne, choć trzeba im poświęcić więcej uwagi. Kto przede wszystkim powinien obserwować jakie daje owulacja objawy?

W pierwszym rzędzie te kobiety, które chcą się zabezpieczać przed ciążą metodą naturalną albo planują zajść w ciążę i chcą się dowiedzieć, który moment na współżycie jest najlepszy. Naturalne metody planowania rodziny wymagają jednak od kobiet większego wysiłku, bo obserwację objawów należy przeprowadzać codziennie, ponadto naturalne zabezpieczanie się przed ciążą wymaga całkowitej rezygnacji ze współżycia przez co najmniej kilka dni, co dla niektórych par może być uciążliwym rozwiązaniem. Jednak z drugiej strony wstrzemięźliwość seksualna podczas dni płodnych jest metodą w pełni bezpieczną dla zdrowia i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, nie wymaga też żadnych nakładów finansowych.

Skuteczność naturalnej metody ochrony przed ciążą waha się w granicach od 14 do 40 punktów według wskaźnika Pearla, co plasuje ją dość daleko za metodami takimi jak pigułki antykoncepcyjne, plastry hormonalne czy wkładki domaciczne. Dużo tu jednak zależy od samodyscypliny kobiety i dokładności przeprowadzanych obserwacji – kobiety miesiączkujące regularnie, prowadzące zdrowy i higieniczny tryb życia, bezwzględnie stosujące się do zaleceń związanych z tą metodą mogą z powodzeniem chronić się przed nieplanowaną ciążą przez wiele lat.

Objawy owulacji – kiedy dochodzi do zapłodnienia

Uwolnione z jajnika jajeczko może zostać zapłodnione w dzień owulacji, w ciągu następnej doby po owulacji, a także na około trzy dni przed owulacją. Te dodatkowe dni płodne są doliczane dlatego, że komórka jajowa może żyć po uwolnieniu około 24 godziny, a plemniki przez 72 godziny. natomiast w sytuacji, gdy kobieta chce zajść w ciążę, do współżycia powinno dochodzić codziennie, przez całą fazę płodną, ale nie częściej niż raz na dzień, ponieważ bardziej intensywne uprawianie seksu spowoduje, że mężczyzna nie zdąży wyprodukować odpowiedniej ilości wartościowych plemników.W przypadku mężczyzn, którzy mają stwierdzoną słabą jakość nasienia (bardzo mała liczba żywych i ruchliwych plemników), współżycie mające na celu poczęcie dziecka nie powinno być częstsze niż raz na dwa, trzy dni.

[box type=”warn”]Najczęściej gdy następuje owulacja objawy są następujące: zmiana konsystencji śluzu szyjki macicy, ból owulacyjny, zmiana temperatury ciała oraz zmiana konsystencji szyjki macicy. Śluz produkowany przez szyjkę macicy przez cały cykl miesięczny ma inne zadania. W trakcie owulacji śluz odpowiada za to, aby plemniki bezpiecznie przeżyły w kwaśnym środowisku, jakie panuje w drogach rodnych kobiety, oraz aby po zapłodnieniu jajeczko bezpiecznie dotarło do macicy i nie było tam narażone na atak bakterii.W tym celu śluz staje się obfitszy, dużo bardziej rozciągliwy, gładki i śliski. Szyjka macicy podczas przygotowań do przyjęcia jajeczka staje się „pulchniejsza”, bardziej miękka i skierowana do przodu. Towarzyszący owulacji ból odczuwalny jest jako kłucie w okolicach jajnika, trwające nie dłużej niż kilka godzin. razem z bólem może też występować niewielkie krwawienie, będące konsekwencją pęknięcia pęcherzyka zawierającego jajeczko.[/box]

Ból i plamienia to nie są obowiązkowe owulacja objawy, dlatego kobiety które nie widzą u siebie takich objawów wcale nie muszą być niepłodne. Zmiana temperatury ciała podczas cyklu miesięcznego nie jest zbyt duża i u każdej kobiety przebiega nieco inaczej, dlatego zanim ustali się ciepłotę ciała wskazującą na owulację, trzeba wcześniej przez kilka miesięcy codziennie dokonywać dokładnych pomiarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *