Śluz płodny

Śluz płodny jest bardzo ważnym elementem procesu zapłodnienia. Wydzielina produkowana przez szyjkę macicy ma za zadanie ochronę plemników – normalnie kobieca pochwa ma kwaśny odczyn, który jest szkodliwy dla męskiej spermy. Dzięki śluzowi plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kilkadziesiąt godzin i połączyć się z komórką jajową, a po zapłodnieniu to właśnie śluz płodny chroni jajeczko i pomaga je przetransportować do wnętrza macicy, gdzie jajeczko bezpiecznie się zagnieżdża.

Śluz płodny

zielona kawa forum
Dlatego brak śluzu płodnego albo jego kiepska jakość mogą uniemożliwić kobiecie zajście w ciążę. Śluz płodny nie jest taki sam przez cały cykl miesiączkowy, ale zmienia się wraz z kolejną fazą cyklu. Na samym początku cyklu, a potem pod jego koniec, czyli podczas gdy kobieta ma dni niepłodne, szyjka produkuje śluz typu G.

Śluz płodny typu G, typu L, typu S, typu P

Wyróżnia się on większą gęstością i nieco ciemniejszym, kremowym zabarwieniem. Ten rodzaj śluzu jest pewnego rodzaju barierą dla plemników, które w jego otoczeniu niemal natychmiast giną. Z kolei im bliżej dni płodnych, tym większa produkcja estrogenu, co z kolei powoduje, że szyjka zaczyna wytwarzać śluz typu L, nieco bardziej płynny i kleisty. Niedługo przed owulacją w pochwie powinien się pojawić śluz typu S. Jest on bardzo rozciągliwy, o konsystencji i kolorze przypominającym kurze białko.

[box type=”info”]Już podczas owulacji śluz robi się mniej rozciągliwy i bardziej rzadki, w zamian za to jest bardziej śliski i jest go znacznie więcej niż podczas innych dni cyklu. Jest to śluz typu P, który pojawia się w pochwie tylko na czas dni płodnych. [/box]

Jeśli nie doszło do zapłodnienia, komórka jajowa obumiera a śluz staje się z powrotem gęsty i „wrogi” dla plemników. Kiedy śluz jest słabej jakości mogą – choć nie muszą – pojawić się kłopoty z zapłodnieniem. Nieodpowiedni skład śluzu działa wtedy plemnikobójczo i uniemożliwia połączenie się jajeczka z plemnikami. Ponadto, jeśli śluzu płodnego jest za mało, mogą wystąpić kłopoty z transportowaniem jajeczka do macicy. Śluz płodny można zbadać za pomocą testu postkoitalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *