Dni niepłodne

Dni niepłodne to po prostu dni, w trakcie których kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę. W trakcie całego cyklu miesięcznego dni niepłodnych jest znacznie więcej niż dni płodnych, kłopot polega jednak na tym, że bardzo trudno jest z całkowitą pewnością określić, kiedy dokładnie zaczynają się które dni.

Dni niepłodne

Generalnie można powiedzieć, że dni niepłodne zaczynają się wraz z początkiem każdego cyklu miesięcznego, po czym następuje faza płodna, a pod koniec cyklu znowu pojawiają się dni niepłodne. Długość każdej z faz uzależniona jest w pewnym stopniu od długości całego cyklu, chociaż owulacja u każdej kobiety trwa tyle samo, czyli około 24 godzin. Dni uznawanych za stuprocentowo niepłodne będzie też mniej u tych kobiet, które mają bardzo nieregularne miesiączki, ponieważ w ich przypadku trudno jest określić, kiedy następuje faza płodności lub niepłodności.

Jak obliczyć dni niepłodne

Największym kłopotem w wyliczaniu dni niepłodnych jest fakt, że datę owulacji oznacza się niejako wstecz – to znaczy, że dzień jajeczkowania poznaje się dopiero po fakcie, bo pierwszy dzień miesiączki oznacza, że owulacja nastąpiła dokładnie 14 dni temu. Dopiero na podstawie przebiegu wcześniejszych cykli można z mniejszym albo większym prawdopodobieństwem stwierdzić, jak będzie wyglądał kolejny cykl. Ponadto, na pojawianie się poszczególnych faz cyklu mogą mieć wpływ także inne czynniki, na przykład choroba albo zmiana klimatu, które w pewnym stopniu zaburzają normalną pracę układu hormonalnego.

Dni niepłodne mity

zielona kawa forum
Często spotykanym mitem z jakim można się spotkać jeśli chodzi o  dni niepłodne jest stwierdzenie, że kobieta nie może zajść w ciążę w trakcie menstruacji. Istotnie, u sporej części kobiet pierwsze dni cyklu są bezpłodne, jednak w sytuacji, gdy cykl miesiączkowy trwa bardzo krótko, na przykład 26 dni, faza płodna zaczyna się już 5 lub 6 dnia, a więc może obejmować ostatnie dni miesiączki. Wyliczanie cyklu jest jednym z naturalnych sposobów zapobiegania ciąży, aczkolwiek zaliczanym do tych najmniej skutecznych. Zgodnie z tą metodą, w dni niepłodne można bezpiecznie współżyć bez zabezpieczeń, natomiast w pozostałe dni konieczna jest całkowita wstrzemięźliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *