Dni płodne

Dni płodne

[dropcap]D[/dropcap]ni płodne, a dokładniej mówiąc owulacja, są bardzo złożonym procesem hormonalnym. Z tego względu przy obecnym stanie medycyny i technologii człowiek nie jest w stanie sztucznie pobudzić organizmu do produkcji dodatkowych komórek jajowych. Jedyną możliwością jest farmakologiczne „usprawnienie” pracy jajników, które mają problemy z uwalnianiem wartościowych komórek jajowych nadających się do zapłodnienia, ale nawet wtedy taka kuracja leczenia bezpłodności nie zawsze kończy się sukcesem. Dni płodne przypadają najczęściej na połowę cyklu miesięcznego. Nie da się jednak tego stwierdzić z całą pewnością tylko na podstawie wyliczeń – obliczanie okresu, na który przypadają dni płodne jest w każdym przypadku obarczone ryzykiem. Moment owulacji, czyli wytworzenia się komórki jajowej i rozpoczęcie jej wędrówki po jajowodzie, można określić tylko na podstawie monitorowania jajników podczas badania ultrasonograficznego. Z pewnym prawdopodobieństwem okres płodny można określić na podstawie obserwacji zmian w organizmie.

Dni płodne objawy

[box type=”info”] Kobiety podczas owulacji często mogą zauważyć pewne prawidłowości, które powtarzają się każdego miesiąca – zmienia się temperatura ciała, śluz szyjki macicy ma inną konsystencję i występuje w większych ilościach, szyjka macicy staje się bardziej miękka i otwarta. W trakcie okresu płodnego mogą też pojawić się bóle brzucha, zatrzymanie wody w organizmie albo zmiany skórne. Wszystkie te objawy sygnalizują, że ciało kobiety jest gotowe na zapłodnienie, ale nie świadczą o tym, że dokładnie teraz jest moment owulacji.[/box]

Ile trwają dni płodne ?

Faza płodności, czyli okres, w którym komórka jajowa jest przygotowana na przyjęcie plemników, trwa raptem dobę, a czasami nawet tylko około 10 godzin. Jednak ze względu na to, że plemniki są w stanie przeżyć kilka dni i zachować przy tym swoje właściwości, cały okres dni płodnych trwa kilka dni. Okres płodny zaczyna się mniej więcej dwa, trzy dni przed owulacją i kończy również po około trzech dniach. Średnio można założyć, że dni płodne przypadają na okres między 10 a 18 dniem cyklu, ale tylko w przypadku tych kobiet, które mają regularne miesiączki. Przy wyliczeniu dni płodnych, także pomocna może okazać się poniższa tabela (Sprawdź co Wikipedia pisze na ten temat – dni płodne ).

[box type=”info”]

Długość cyklu miesięcznego (dni)Dni płodne (dzień wystąpienia)
2610-14 dzień cyklu
2711-15 dzień cyklu
2812-16 dzień cyklu
2913-17 dzień cyklu
3014-18 dzień cyklu
3115-19 dzień cyklu
3216-20 dzień cyklu
3317-21 dzień cyklu
3418-22 dzień cyklu
3519-23 dzień cyklu
3620-24 dzień cyklu
3721-25 dzień cyklu
3822-26 dzień cyklu

 

 

[/box]

 

[social]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *