Dni płodne i niepłodne

[dropcap]K[/dropcap]ażdy cykl miesięczny u kobiety dzieli się na dni płodne i niepłodne. Mimo że to właśnie dni płodnych w całym cyklu jest najmniej, to właśnie ich termin jest najtrudniejszy do określenia. Dni płodne i niepłodne można z pewnym prawdopodobieństwem wyliczyć na podstawie kalendarzyka, czy też można użyć urządzenia jakim jest kalkulator dni płodnych i niepłodnych. W jaki sposób?

Dni płodne i niepłodne

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, ile trwa cykl miesięczny. Owulacja, czyli moment, w którym wytwarzają się gotowe do zapłodnienia komórki jajowe, pojawia się zawsze na 14 dni przed pierwszym dniem miesiączki. Dni płodne obejmują jeszcze kilka dni przed i po owulacji – jest to spowodowane tym, że plemniki żyją znacznie dłużej niż komórka jajowa, a więc jeśli dostaną się do jajowodów wcześniej, mogą na komórkę jajową poczekać.

Dni płodne i niepłodne i ich obliczanie

Dni płodne i niepłodne obliczane są więc tak, aby uwzględnić pewny margines bezpieczeństwa. Najprościej w ustaleniu tych dni  mają te kobiety, które mogą się pochwalić regularnymi cyklami. Najbardziej „wzorcowy” jest cykl 28-dniowy, ale jeśli cykl trwa na przykład zawsze 31 dni, również da się takie obliczenia przeprowadzić. W przypadku, gdy cykl trwa wspomniane 28 dni, dni płodne przypadają na okres między 12 a 16 dniem cyklu. Jeśli cykl jest dłuższy, termin dni płodnych przesuwa się o kolejne dni. Na przykład, przy cyklu 29-dniowym, dni płodne przypadają na 13-17 dzień cyklu, przy 30-dniowym – na 14-18 dzień cyklu, i tak dalej. Jeśli jednak cykle są nieregularne, prawdopodobieństwo trafnego wyznaczenia okresu dni płodnych staje się coraz mniejsze.
zielona kawa forum
Najwygodniejszym narzędziem do obliczania dni płodnych i niepłodnych są kalkulatory płodności. Są one dostępne w internecie przede wszystkim na portalach poświęconych medycynie i macierzyństwu. Korzystanie z kalkulatora jest bardzo proste. Wystarczy tylko podać datę ostatniej miesiączki oraz długość miesięcznego cyklu. Kalkulator od razu po podaniu tych danych wskaże nam, kiedy możemy się spodziewać najbliższego okresu płodnego. Jednak dni płodne i niepłodne wyznaczane za pomocą takiego narzędzia obliczeniowego niekoniecznie muszą się pokrywać z rzeczywistością.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *