Dni płodne kalendarz i zasady jego działania

Dni płodne kalendarz – jako metoda antykoncepcyjna należy do grupy najmniej skutecznych sposobów zapobiegania ciąży. Według wskaźnika Pearla jej skuteczność wynosi 20. To oznacza, że statystycznie rzecz ujmując, spośród stu kobiet, które w ciągu jednego roku stosują kalendarzyk dni płodnych, aż dwadzieścia z nich zajdzie w ciążę.

Dni płodne kalendarz

Dla porównania, metoda antykoncepcyjna polegająca na zażywaniu tabletek hormonalnych ma wskaźnik Pearla równy około 0,1 do 0,5, w zależności od składu przyjmowanych pigułek. Dni płodne kalendarz opiera się na metodzie Ogino-Knausa. Ci dwaj lekarze jako pierwsi opisali działanie tego sposobu antykoncepcji, który miał polegać na tym, że kobieta – jeśli nie chciała zajść w ciążę – powinna unikać współżycia w ciągu dni potencjalnie zagrożonych zapłodnieniem – czyli tak zwane dni płodne. Metoda kalendarzyka została stworzona na bazie kilku założeń.
zielona kawa forum

Dni płodne kalendarz i zasady jego działania

Punktem wyjściowym jest określenie, że moment owulacji przypada na 14 dzień przed pierwszym dniem miesiączki, z uwzględnieniem, że termin jajeczkowania może się przesunąć o dwa dni wcześniej albo później. Ponadto bierze się pod uwagę fakt, że komórka jajowa żyje około 24 godzin. Przykładowo więc, jeśli cykl miesiączkowy trwa 28 dni, to owulacja pojawia się mniej więcej w 14 dniu, licząc od początku miesiączki. Dni, które są najprawdopodobniej niepłodne, to 1-9 dzień cyklu, a potem 15-28 dzień. Dlaczego okres bezpiecznego współżycia trwa tylko do dziewiątego dnia cyklu? Powodem jest długa żywotność plemników, które mogą przeżyć w ciele kobiety do trzech dni.

Minusem tej metody jest więc nie tylko to, że jest ona mało dokładna, ale również to, że dni, podczas których należy się wystrzegać współżycia, jest w przeciągu jednego miesiąca stosunkowo dużo. Dni płodne kalendarz – powinno się opracowywać na podstawie co najmniej sześciu kolejnych cykli, bo dzięki temu łatwiej jest stwierdzić, czy miesiączki następują regularnie, czy też można zaobserwować duże wahania. Kalendarzyk dni płodnych jest najmniej skuteczny w przypadku kobiet młodych, u kobiet, które właśnie urodziły dziecko oraz u kobiet, które mają bardzo duże wahania długości cyklu. Dlatego też często  metoda ta jest używana na odwrót, czyli zamiast stosować kalendarzyk jako zabezpieczenie przed niechcianą ciążą, dni płodne kalendarz stosuje się go jako wskaźnik  płodnych dni dla kobiet które chcą zajść w ciąże i kiedy mają na to największe szanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *