Dni płodne kalkulator

Dni płodne kalkulator – jedną z metod naturalnego planowania rodziny jest metoda Ogino-Knausa. Metoda ta opiera się na obliczaniu dni płodnych i niepłodnych w oparciu o to, że cykl miesięczny kobiety powtarza się według pewnego schematu, pozwalającego na przewidywanie, kiedy pojawi się kolejna owulacja i miesiączka.

Dni płodne kalkulator

Metoda Ogino-Knausa została opracowana przez holenderskiego lekarza ginekologa, który do opisania metody wykorzystał badania prowadzone niezależnie przez dwóch innych lekarzy, Ogino z Japonii i Knausa z Austrii. Największym minusem tej metody jest założenie, że cykle miesięczne kobiety przebiegają zawsze regularnie, a kobieta cieszy się bardzo dobrym zdrowiem.

 

W rzeczywistości większość kobiet jest albo narażona na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, albo jej miesiączki nie zawsze pojawiają się z dokładnością co do jednego dnia. Metoda Ogino-Knausa liczy sobie prawie sto lat, a stosowane w niej obliczenia nie należą do skomplikowanych. Dzisiaj może za nas obliczyć dni płodne kalkulator, dostępny w internecie na większości stron poświęconych macierzyństwu, ciąży i antykoncepcji.

Dni płodne kalkulator -jak go używać ?

zielona kawa forum
Korzystanie z kalkulatora dni płodnych jest bardzo proste, a w dodatku nie wiąże się z żadnymi kosztami czy koniecznością rejestracji się na portalu internetowym. Aby obliczyć dni płodne kalkulator będzie potrzebował wpisania bądź zaznaczenia kilku kluczowych danych. Pierwszym bardzo ważnym parametrem jest podanie długości cyklu miesięcznego, przy czym należy wziąć pod uwagę średnią długość cyklu miesięcznego, a nie tylko długość ostatniego cyklu. W praktyce oznacza to, że jeśli miesiączki pojawiają się przykładowo raz co 27 dni, a innym razem po 32 dniach, do kalkulatora należy wpisać średnią tych wartości. Średnią długość cyklu oblicza się na podstawie co najmniej kilku ostatnich cykli – dodaje się wszystkie długości, po czym dzieli przez ilość cykli uwzględnianych przy liczeniu.

Dni płodne kalkulator – wyliczenia

Kobiety, które miesiączkują nieregularnie, powinny skorzystać z takich kalkulatorów, które do obliczeń wymagają podania dwóch parametrów, czyli długości najkrótszego i najdłuższego cyklu. Wtedy dni płodne  kalkulator obliczy uwzględniając nieregularność cykli. Na podstawie wyliczeń kalkulatora pojawia się na ekranie komputera kalendarz, na którym zaznaczone są różne fazy cyklu. Na planszy zaznaczony jest początek ostatniej miesiączki oraz pierwszy dzień przyszłej miesiączki (określony według wyliczeń kalkulatora).

Zaznaczony jest także dzień owulacji oraz cały okres płodny. Chociaż wiadomo, że komórka jajowa, która została uwolniona z jajowodu, żyje przeciętnie około jednej doby, to jednak cały okres płodny jest znacznie dłuższy. Dlaczego? Otóż kalkulator wyliczający dni płodne uwzględnia jeszcze inne czynniki, które powodują, że kobieta jest w stanie zajść w ciążę współżyjąc również poza owulacją. Po pierwsze, metoda obliczeń kalkulatora bierze pod uwagę fakt, że owulacja może się z rozmaitych przyczyn przesunąć o dzień lub dwa, dlatego uwzględnia taki margines bezpieczeństwa.

Po drugie, o zapłodnieniu decydują także plemniki, które żyją dłużej niż komórka jajowa. Zatem jeśli do współżycia bez zabezpieczenia doszło na dwa, trzy dni przed owulacją, plemniki mogą doczekać w dobrym stanie do momentu, w którym pojawi się jajeczko, i wtedy może dojść do zapłodnienia i ciąży.

Dni płodne kalkulator – dodatkowe zastosowanie

Obliczający dni płodne kalkulator jest także przydatnym narzędziem podczas naturalnego planowania zajścia w ciążę. Są pary, które mimo regularnego współżycia nie mogą się doczekać wspólnego potomka, a jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być słaba jakość nasienia mężczyzny. W przeciwieństwie do kobiety, która zapas jajeczek na całe życie otrzymuje już w trakcie życia płodowego, mężczyzna produkuje swoje plemniki na bieżąco. W niektórych przypadkach zbyt częste uprawianie seksu może powodować, że podczas kolejnego wytrysku liczba pełnowartościowych plemników będzie zbyt mała, aby doszło do zapłodnienia, dlatego zaleca się powstrzymywanie od wytrysku przez kolejnych kilka dni.

Gdy wiadomo z dużym prawdopodobieństwem, kiedy nastąpią dni płodne, można tak zaplanować współżycie, aby do stosunku doszło właśnie w momencie, gdy szanse na zapłodnienie są największe. Wyliczenia kalkulatora dni płodnych można połączyć z innymi metodami objawowymi, które pozwolą na jeszcze precyzyjniejsze określenie poszczególnych faz cyklu miesięcznego. W razie wątpliwości, zawsze warto skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *