Dni płodne po okresie

 

Dni płodne po okresie

 

Dni płodne po okresie pojawiają się zazwyczaj po około dziesięciu dniach po zakończeniu miesiączki. Jednak dokładne określenie początku okresu płodnego powinno się określać indywidualnie, na podstawie obliczeń albo za pomocą testu owulacyjnego. Dni płodne po okresie pojawiają się wcześniej u tych kobiet, które mają krótkie cykle.
zielona kawa forum
W przypadku gdy każdy cykl miesiączkowy trwa około 25-26 dni, okres płodny zaczyna się liczyć już około 8-9 dnia cyklu. Gdy zaś dodatkowo miesiączka trwa długo, to dni płodne mogą się zacząć zaraz po jej zakończeniu, a nawet już pod koniec miesiączki.Natomiast u kobiet, które mają długie, ponad trzydziestodniowe cykle, dni płodne po okresie zaczynają się mniej więcej po 1,5 tygodnia od zakończenia miesiączki.

Dni płodne po okresie i granice okresu płodnego

Aby mieć pewność, jak długo można po miesiączce współżyć bez zabezpieczenia albo kiedy powinno się zacząć planować współżycie aby zajść w ciążę, trzeba dokładnie obliczyć granice okresu płodnego. Przy takich obliczeniach bierze się pod uwagę długość całego cyklu oraz długość miesiączki. Początek okresu płodnego to 20 dzień liczony od końca cyklu, natomiast koniec dni płodnych przypada na 11 dzień przed ostatnim dniem cyklu.

 

Przykładowo, gdy kobieta ma miesiączki co 28 dni, dni płodne wypadają na okres między 8 a 17 dniem cyklu. Owulacja zaczyna się dni płodne po okresienieco później, bo około 13-14 dnia, ale te dodatkowe dni przewidziane są jako „margines bezpieczeństwa”, ponieważ plemniki po wytrysku mogą przeżyć kilka dni. Również kobiety planujące ciążę powinny zacząć współżycie wcześniej niż w momencie owulacji. Aby sprawdzić, kiedy nastąpią najbliższe dni płodne po okresie, najwygodniej będzie skorzystać z internetowego kalkulatora płodności – oblicz dni płodne.

Trzeba jednak pamiętać, że wyliczenia będą najbardziej wiarygodne wtedy, gdy cykle są regularne. Zatem obliczanie dni płodnych na podstawie tylko ostatniej długości cyklu, podczas gdy wcześniejsze dość mocno różniły się od siebie, jest ryzykowne. Niektóre kalkulatory biorą pod uwagę kilka różnych długości cykli w przypadku nieregularnych miesiączek, jednak nawet wtedy obliczenia, jak długo dni płodne po okresie trwają, nie są dokładne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *