Jak obliczyć dni płodne ?

[dropcap type=”nobg”]Ś[/dropcap]wiadomość, w którym momencie cyklu kobieta jest w stanie zajść w ciążę, jest bardzo ważną informacją zarówno przy planowaniu rodziny, jak i przy zapobieganiu ciąży.  A jak obliczyć dni płodne ? Cały okres płodny, w którym faktycznie może dojść do zapłodnienia, trwa zaledwie kilka dni. Komórka jajowa żyje około 10 do 24 godzin, po czym obumiera i trzeba czekać do następnego cyklu. Okres płodności może się zwiększyć o dwa do trzech dni, ponieważ od momentu wytrysku plemniki mogą przeżyć mniej więcej 72 godziny, a więc są w stanie doczekać momentu, w którym jajeczko pojawi się w jajowodzie.

Jak obliczyć dni płodne i niepłodne ?

W przypadku kobiet, które mają bardzo regularne miesiączki, okres płodności przypada na około 12-14 dni przed spodziewanym początkiem następnej miesiączki. A jak obliczyć dni płodne w sytuacji, gdy miesiączki pojawiają się nieregularnie? Jeśli wahania długości poszczególnych cykli nie są dłuższe niż dzień czy dwa, prawdopodobieństwo określenia dni płodnych jest mniejsze, ale wciąż jeszcze możliwe.
 jak zazywac acai berry 900
Obliczanie dni płodnych i niepłodnych – wystarczy po prostu zwiększyć rozpiętość między pierwszym a ostatnim dniem okresu płodnego. Jeśli jednak wahania są tak duże, że na przykład jeden cykl trwa 27 dni, a kolejny nawet 35, wyznaczenie następnego okresu płodnego jest już mocno utrudnione. Jak obliczyć dni płodne samodzielnie? Jednym ze sposobów jest metoda kalendarzykowa, która polega na tym, że przez kilka kolejnych cykli zaznacza się dzień pierwszej miesiączki.

Na podstawie tego określa się potem długość cyklu miesięcznego i wylicza okres płodny, odejmując od końca 14 dni i dodając zapas dwóch dni wcześniej i później – przykładowo, przy cyklu 35-dniowym dni płodne przypadną na okres między 19 a 23 dniem- więcej o tej metodzie przeczytasz tutaj – kalendarzyk dni płodnych. Dla bardziej precyzyjnego określenia okresu płodnego można stosować dodatkowe obserwacje. Ciepłota ciała kobiety zmienia się w zależności od fazy cyklu miesięcznego, dlatego przez kilka miesięcy trzeba codziennie mierzyć temperaturę. Jak obliczyć dni płodne na podstawie tej metody najlepiej spytać lekarza albo poszukać informacji na fachowych portalach medycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *