Kiedy są dni płodne ?

Kiedy są dni płodne w cyklu miesięcznym? Za takie dni uważa się okres, gdy możliwe jest zajście w ciążę metodą naturalną.  Dni płodne składają  się z kilku procesów, w pierwszym etapie dochodzi  do jajeczkowania. Niektóre pęcherzyki pierwotne w jajnikach wtedy zaczynają pęcznieć, a do tego wzrostu „zmusza” je hormon produkowany w przysadce mózgowej. Gdy pęcherzyk jest już gotowy, przysadka otrzymuje zwrotny sygnał, że może się rozpocząć proces jajeczkowania.

Kiedy są dni płodne

Gdy komórka jajowa będzie już w pełni wykształcona, zostaje uwolniona z pęcherzyka Graafa. Wtedy jajeczko zaczyna przemieszczać się wzdłuż jajowodu, a jeśli na swojej drodze napotka plemniki, dochodzi do zapłodnienia i jajeczko zagnieżdża się w macicy. Jeśli jednak do zapłodnienia nie dojdzie, jajeczko idzie na straty i zostaje wydalone z organizmu w trakcie miesiączki razem ze złuszczoną błoną śluzową macicy. Po miesiączce kolejny pęcherzyk zaczyna dojrzewać i cykl płodny zaczyna się od nowa, sprawdź i poczytaj także o cykl miesiączkowy .

Kiedy są dni płodne – jak wyliczyć dni płodne  ?

 oblicz, jak liczyć, jak określić dni płodne, liczenie dni

Nie zawsze kiedy są dni płodne może dojść do zapłodnienia. Czasami zdarza się, że bardzo młode dziewczęta, mimo pojawienia się u nich miesiączki, nie wytwarzają przez pierwsze lata pełnowartościowych komórek jajowych, podobnie jak dużo starsze kobiety nie zawsze są w stanie zajść w ciążę, mimo że wciąż jeszcze mają miesięczne cykle. Życie komórki jajowej jest bardzo krótkie i trwa od kilkunastu godzin do jednej doby.
 jak zazywac acai berry 900

Kiedy są dni płodne a kiedy nie

Tylko w tym czasie jajeczko może zostać zapłodnione. Inaczej jest z plemnikami, które po stosunku są w stanie przetrwać w organizmie nawet pięć dni, dlatego przy określaniu okresu płodnego dodaje się kilka dni przed i po owulacji. To oznacza, że jeśli do współżycia doszło na przykład na dwa dni przed momentem owulacji, nadal jest możliwość zajścia w ciążę. Dni płodnych nie da się określić z pełną dokładnością nawet przy regularnych cyklach. Można co prawda z dużym prawdopodobieństwem założyć, kiedy są dni płodne, ale precyzyjnie jest to w stanie określić tylko badanie USG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *